Radio Białystok | Wiadomości | W ciechanowieckim skansenie można odwiedzić Muzeum Pisanki

W ciechanowieckim skansenie można odwiedzić Muzeum Pisanki

autor: Adam Dąbrowski

20.04.2025, 13:35, akt. 11:36

Ma już niemal 2 800 eksponatów i pod względem ich różnorodności należy do krajowej czołówki - mowa o Muzeum Pisanki w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Najmniejsze prezentowane tu pisanki - te na jajeczkach papużek - mają niespełna 2 cm długości, największe - strusie - są prawie dziesięć razy większe.

Muzeum Pisanek w Ciechanowcu, fot. Barbara Janiszewska
Muzeum Pisanek w Ciechanowcu, fot. Barbara Janiszewska


0:00
0:00
Muzeum Pisanki w ciechanowieckim skansenie - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Jaj w ciechanowieckim muzeum jest tyle, że wszystkie już nie mieszczą się na ekspozycji w salach dworku myśliwskiego i część z nich prezentowana są w sposób rotacyjny. Najwięcej jest oczywiście tych najbardziej popularnych, czyli pisanek na jajach kurzych.

Zaczątkiem ciechanowieckiej ekspozycji był dar prof. Ireny Stasiewicz-Jasiukowej, która przez wiele lat kolekcjonowała pisanki, a następnie przekazała cały zbiór do Muzeum Rolnictwa. A samo jajko ma bardzo bogatą symbolikę:


Jajo to taki symbol wszechświata, kosmosu, początek czegoś. Galowie na swoje wiosenne święta ofiarowywali pisanki swoim bogom, a w chrześcijaństwie jajko stało się symbolem zmartwychwstania - mówi pracująca w Muzeum Rolnictwa Katarzyna Sawczuk.


Poszukiwanie przez dzieci ukrytych w ogródku jajek, stukanie się nimi, żeby sprawdzić, które ma mocniejszą skorupkę czy ich malowanie święcenie to nie jedyne zwyczaje związane z pisankami - opowiada Katarzyna Sawczuk.


Na przykład w prawosławiu taką poświęconą pisankę należało przerzucić przez chatę i zakopać w miejscu, gdzie upadła. To miało gwarantować ochronę domu przed piorunami i pożarem.
Z czasem zmieniły się techniki zdobnicze - tradycyjne barwienie, malowanie woskiem, czy drapanie zastąpiły inne pomysły, takie jak robienie na jajka ubranek z koronek czy włóczki, oklejanie ich świecidełkami czy wycinankami - mówi etnograf z ciechanowieckiego muzeum Agnieszka Kiersnowska.


Zbiory Muzeum Pisanki rosły w takim tempie, że teraz kierownictwo placówki poprosiło, żeby wcześniej konsultować chęć przekazania kolejnych darów.


Nadal jednak nie mamy żadnej pisanki na jajach gadów, więc jeśli ktoś chciałby nam taką przekazać, to na pewno jeszcze przyjmiemy - mówi Agnieszka Kiersnowska.


| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów Huawei

ZOBACZ TEŻ:


Muzeum Pisanki w Ciechanowcu

18.04.2025, 08:30

W okolicach Wielkanocy część z nas kieruje swoje kroki do miejsc w naszym regionie, które potęgują atmosferę tych świąt. To m.in. Muzeum Pisanki w Ciechanowcu, o którym w rozmowie z Andrzejem Bajguzem opowiada Lech Pilecki.


Niedziela Palmowa w Ciechanowcu. Ponad 500 palm na procesji [zdjęcia]

13.04.2025, 08:03

Najbardziej tradycyjne z bibuły, ale także z materiałów, włóczki, sznurka czy traw - kilkaset palm wzięło udział w procesji Niedzieli Palmowej w Ciechanowcu.


Barwny korowód pisanek w Grabowie. Wielkanocna tradycja w powiecie kolneńskim [zdjęcia]

12.04.2025, 08:27

Prawie 1000 pisanek przygotowali mieszkańcy Grabowa (w powiecie kolneńskim). Największe mają ponad metr wielkości. Zaprezentowali je w sobotę (12.04) podczas korowodu, który przeszedł ulicami miejscowości. A potem większość z nich powiesili na drzewach przed Urzędem Gminy. Korowodowi towarzyszy także wielkanocny jarmark.





ZNAJDŹ NAS


















źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok